Skip Navigation Links.
من «لوبيا» هستم!
انواع و اقسام دارم.
براي تقويت رحم و جلوگيري از سقط جنين همتا ندارم.
پر از مواد معدني هستم و شما مي‏توانيد به جاي گوشت از من استفاده كنيد!
من لوبياي سبز مي‏باشم، و با اينكه جوانترين لوبياها هستم، اجازه مي‏خواهم به عنوان سخنگوي خانواده‏ي لوبيا خود و برادرانم را معرفي نمايم انواع لوبيا. از قبيل: لوبيا قرمز، لوبياي مرمري، لوبيا چشم بلبلي، لوبيا چيتي و بالاخره لوبياي روغني چيني همه جزو حبوبات يا بهتر بگويم جزو بنشن‏ها هستند و تنها من در اين ميان در دارودسته‏ي سبزي‏ها قرار گرفته، و در دكان سبزي فروش پيدا مي‏شوم و فروش بقيه به عهده بقال‏ها و رزازها مي‏باشد. من مثل همه‏ي سبزيها داراي خون گياهي، يعني سبزينه بوده، و همين ماده حياتي امتياز من با ساير لوبياها مي‏باشد و در ساير تركيبات و خواص نزديك به هم و كم و بيش به هم شباهت داريم. در خانواده ما بيش از صد جور لوبيا ديده شده است كه يكي دو تا از آنها چون سمي و تلخ بودند، كشت آنها ممنوع شده است. يكي از مشخصات ما لوبياها داشتن ويتامين «ئي» مي‏باشد به همين جهت، شير را زياد مي‏كنيم. نطفه و رحم را تقويت مي‏نماييم و از سقط جنين جلوگيري مي‏كنيم و عادت ماهانه بانوان را مرتب كرده از خونريزي زياد جلوگيري مي‏نماييم و در حقيقت زمين بدن را حاصلخيز كرده، و براي پرورش اولاد مستعد مي‏سازيم، مقدار اين ويتامين در لوبياي چيتي روغن‏دار زيادتر است، و چون چيني‏ها از قديم به خوردن اين لوبيا عادت داشتند، جمعيت آنها فوق‏العاده زياد شده است.
قدرت غذايي من «لوبياي سبز» نسبت به ساير لوبياها كمتر است، ولي در عوض خاصيت طبي بيشتر دارم.
من مثل تمام سبزي‏ها، داراي ويتامين «ث» بوده و از رقيق شدن خون جلوگيري مي‏كنم، و با ميكرب‏هاي عفوني مي‏جنگم و با اينكه سبزي هستم، داراي مواد قندي بيشتري بوده، و نيروبخش‏تر از ساير سبزي‏ها مي‏باشم.
ما خانواده‏ي لوبيا همه سرشار از مواد معدني هستيم و مخصوصا مقدار آهن در ما زياد است، و مي‏توانيم احتياج روزانه‏ي مصرف‏كنندگان را از اين جهت تأمين كرده و از كم خوني جلوگيري نماييم. همه ما داراي مواد سفيده‏اي گوناگون و زياد هستيم و با داشتن عناصر معدني و مواد سفيده‏اي و ويتامين‏هاي گوناگون مقاومت شما را در برابر شدايد و امراض زياد كرده، و فعاليت روزانه‏ي شما را افزايش مي‏دهيم.
گياه‏خواران و كساني كه نمي‏خواهند گوشت بخورند، مي‏توانند ما را به جاي گوشت مصرف نمايند، زيرا معادل گوشت مواد سفيده‏اي و فسفر داريم و نيروي جسمي و حافظه رإ؛00ّّحخ تقويت مي‏نماييم.
مزيت ما بر گوشت اين است كه مواد سفيده‏اي و قندي را با هم داريم، و سرشار از ويتامين‏هاي دست اول هستيم. در بين ما «سوژا» يعني لوبياي چيتي به قدري مواد سفيده‏اي دارد كه به آن گوشت بدون استخوان لقب داده‏اند.
من ملين سينه و ريه هستم، ادرار را زياد مي‏كنم. هر كس ما انواع لوبيا را زياد بخورد، خواب‏هاي پريشان خواهد ديد، غلاف خشك برادران مرا، مردم عادي در اروپاي مركزي براي درمان امراض كليه - نقرس و مرض قند، مفيد مي‏دانند و مردم عادي ايتاليا اين خواص را در كل ما انواع لوبيا تشخيص داده‏اند. با من خوراك‏هاي لذيذ و گوارا درست مي‏كنند، و اگر مرا با روغن زيتون سرخ نماييد، خوشمزه‏تر و زود هضم‏تر خواهم شد.
هميشه مرا با روغن‏هاي مايع سرخ كنيد، و از بكار بردن روغن‏هاي حيواني و روغن‏هاي سفت شده‏ي نباتي با من خودداري كنيد. عده‏اي ما را براي مبتلايان به درد مفاصل - نقرس و روماتيسم مضر مي‏دانند. اين عقيده به قدري سست و بي‏اساس است كه من تكذيب آن را لازم نمي‏دانم، و برعكس به مبتلايان به اين امراض توصيه مي‏كنم كه از من براي درمان خود استفاده كنند. خوردن يك استكان آب پوست سبز من ناشتا ادرار را زياد مي‏كند. سنگ مثانه را متلاشي و نابود مي‏سازد و نقرس و روماتيسم را معالجه مي‏كند. برگ‏هاي بوته‏ي من ساس را جذب مي‏نمايد، و اين مهمترين وسيله براي گرفتن و از بين بردن اين حشره‏ي موذي است از پوست سبز من، و برگهاي بوته‏ي انواع لوبيا، ضمادي درست مي‏شود كه در درمان گزش نيش حشرات موذي است، با پخته انواع لوبيا مي‏توان ضماد خوبي براي معالجه تاول و زخم‏هاي سوختگي درست كرد.
به كساني كه به دريا مي‏روند و حمام آفتاب مي‏گيرند، توصيه كنيد كه مقداري لوبياي مرمري يا قرمز را پخته و آن را كوبيده به تن خود بمالند، تا از شر آفتاب‏زدگي خلاص شوند و نيز به آن‏كه پوست بدنشان در اثر تابش آفتاب سوخته و زخم شده است، سفارش كنيد كه از ضماد پخته آن‏ها استفاده نمايند.
اين ضماد براي امراض جلدي و باد سرخ نيز مفيد شناخته شده است. آب مطبوخ ما رنگ‏هاي پارچه‏هاي پنبه‏اي را ثابت و شفاف ميكند.
ما لوبياها داراي مقدار زيادي ويتامين «آ» هستيم، و از عفونت‏هاي دستگاه تنفس و سرماخوردگي و گرمازدگي جلوگيري مي‏نماييم و به چشم نور و قوت مي‏دهيم.
«سوژا» كه به آن لوبياي چيتي مي‏گويند، اكنون در تمام دنيا كاشته مي‏شود. در ايران نيز براي تهيه روغن نباتي كاشته‏اند و آجيل فروش‏ها آن را به اسم «چلغوزه» مي‏فروشند. اگر از آن خريديد متوجه باشيد كهنه نباشد، مغز آن بايد سفيد بوده، بوي بد ندهد. از سوژا شيري درست مي‏كنند كه همانند شير گاو بوده، و با آب ليموي تخمير شده مايعي نظير ماست بدست مي‏آيد. در دانه‏هاي سوژا 38 درصد مواد سفيده‏اي و مقداري ويتامين‏هاي آ - د - اي - ب - پ - پ پ - كا - اف ديده مي‏شود و تركيبات آن كم و بيش شبيه شير است مواد سفيده‏اي آن 5/1 برابر و مواد چربي آن هفت برابر گوشت مي‏باشد. در موقع خريد من دقت نماييد كه لكه سفيد نداشته باشم، چون اين يك نوع آفت من است.
زبان خوراكيها جلد يك دكتر غياث الدين جزايري HyperLink  افزودن به يادداشتها


تصویر روز
 من از رسول خدا صلي الله عليه و آله شنيدم كه مي فرمود: ويران كننده لذتها را بسيار ياد كنيد و بدانيد آنچه كه بعد از مرگ است براي كسي كه پروردگار نيامرزد و ترحم نكند از ((مرگ )) سخت تر است.
حضرت علي(ع)