Skip Navigation Links.
اسم من «بارهنگ» است!
خون را تصيفه مي‏كنم. ريشه و دانه‏هاي من ضد ميكروب است. براي دندان درد و گوش درد مفيدم. براي معالجه زخمهاي جلدي از برگ من استفاده كنيد. از التهاب كليه و مثانه جلوگيري مي‏كنم.
اسم من بارهنگ است، به من بارتنگ هم مي‏گويند. عربي من لسان الحمل، يعني زبان گوسفند است، زيرا برگ نوع بزرگ من به آن شباهت دارد. در گيلان به خطاب مي‏كنند. من انواع و اقسام دارم و سه نوع آن در ايران مي‏رويد كه عبارتند ازز بارهنگ بزرگ بارهنگ كوچك و بارهنگ سر نيزه‏اي !سمت مورد استفاده من برگ، ريشه و ببذر من است، بااينكه گل من نوش ندارد معذلك زنبور عسل به آن علاقه داشته و عسلي كه پس از خوردن گرده گل من مي‏سازد، در اروپا به آب نبات بارهنگ معروف بوده و در آلمان آن را به اطفال مي‏دهند تا تندرستي آنها حفظ شده، و رشد و نمو كامل نمايند.
قسمتهاي مختلف من داراي صمغ لعاب و چند نوع عوامل دارويي است، در خاكستر من املاح سديم پتاسيم منيزيم و غيره به مقدار زياد ديده مي‏شود. برگ، ريشه و دانه‏هاي من اثر قابض و نرم كننده داشته و ضد ميكروب است. خون را تصفيه مي‏كنم، درمان بر نشيت مزمن و نزله‏هاي حاد مي‏باشم، حجاج ايراني كه براي زيارت خانه خدا به عربستان مي‏روند، در اثر بي مبالاتي و نوشيدن مايعات بسيار سرد، دچار سينه درد شده و مبتلا به سرفه سخت مي‏شوند. در سفرهاي متعددي كه همراه با كاروان پزشكي حج به عربستان نموده است، داروهاي متعددي را جهت معالجه سينه درد حجاج و همچنين درمان انفلو آنزاي مخصوصي كه از امراض بومي مدينه منوره است، همانا شربت بارهنگ مي‏باشد.
من التهابات معده و دستگاه ادرار را بر طرف مي‏كنم، درمان اسهال ساده و خوني هستم، براي ورم مخاط دهان، درد دندان و درد گوش مفيد بوده، از خونريزي سينه و پيدا شدن خون در خلط سينه جلوگيري مي‏كنم، و التهاب كليه و مثانه را فرو مي‏نشانم، اگر برگ تازه مرا چند ساعت در آب جوشيده بگذاريد و بعد در روي دمل و زخمهاي جلدي قرار دهيد، آنها را ضد عفوني كرده و از آلودگي و چرك كردن آنها جلوگيري مي‏نمايم. ضماد و كمپرس برگ من نيز به همين منظور نافع است، جوشانده ريشه گياه من كه با عسل شيرين شده باشد، جهت زخم دهان و ورم گلو سودمند مي‏باشد، براي معالجه جوش غرور و زخمهاي جلدي برگ مرا له كرده و بصورت بماليد، در صنعت داروسازي با آب برگ من كرمي مي‏سازند كه درمان قطعي جوشهاي صورت است، و براي درمان درد نيش زنبور دارويي بهتر از له شده برگهاي من نيست، و همچنين براي درمان زخمهاي اطراف بيني و زنخدان و گونه مي‏توان از برگ له شده من استفاده كرد. شستشوي چشم با جوشانده برگ من جهت معالجه پلك و ورم ملتحمه بسيار سودمند است.
جوشانده پنجاه تا صد گرم ريشه و برگ من در يك سطل آب و نوشيدن سه فنجان از آب صاف شده آن در بيني جهت بند آمدن خون دماغ تجويز مي‏شود. چكاندن اين آب صاف شده آن در گوش درد آن را تسكين مي‏دهد. مضمضه آن پيله دندان را باز مي‏كند. خوردن آن براي جلوگيري از خونريزي بواسير و زيادي خون عادت ماهانه زنان نافع است. برگهاي مرا با عدس بپزيد و براي معالجه تنگ نفس و سل و خونريزي سينه ميل نماييد. اين غذا براي درمان استسقا نيز سودمند مي‏باشد. پخته برگ من با عدس و سركه و كمي نمك براي معالجه اسهال خوني اثر بسيار دارد. حمول برگ من براي تسكين درد رحم به كار مي‏رود. ضماد برگ من با نمك بر روي جاي دندان سگ هار، از درد آن مي‏كاهد، ولي درمان قطعي آن نيست، و بايستي از واكسن ضد هاري استفاده شود. ضماد برگ من جهت معالجه سوختگي و زخمهاي خوره‏اي و بد خيم مفيد است. بذرمن كه در ايران بيشتر معالجه اسهال كهنه مصرف مي‏شود در همه حال داراي خواص برگ و ريشه من مي‏باشد، منتها اثر آن ضعيف‏تر است.
در صفحات شمال ايران عرقي از برگ من مي‏گيرند، يعني آن را مانند گلاب تقطير مي‏نمايد، نوشيدن آن عرق براي تقويت قواي ماسكه (نگاهدارنده غذا در معده) نظير ندارد و معالج اسهال نيز بوده، براي زخم معده و زخمهاي داخلي بسيار مفيد مي‏باشد، دانه‏هاي مرا به پرندگان خانگي مخصوصا قناري و مرغ بدهيد تا كمتر مريض شوند.
مبتلايان به اسهال كه باداروهاي ديگر، معالجه نمي‏شوند، بايستي از بوداده دانه‏هاي من مانند قاووت استفاده نمايند.
شستشوي زخم‏هاي چركي با جوشانده‏ي برگ آن نوع كه در گيلان رم حاج لك مي‏گويند بسيار مفيد است.
زبان خوراكيها جلد دوم دكتر غياث الدين جزايرى HyperLink  افزودن به يادداشتها


تصویر روز
 خيرى نيست در كسى كه برادر مؤمنش را بى آنكه جرمى از او سر زده باشد، رها كند.
امام على(ع)