Skip Navigation Links.
اسم من «بارهنگ» است!
خون را تصيفه مي‏كنم. ريشه و دانه‏هاي من ضد ميكروب است. براي دندان درد و گوش درد مفيدم. براي معالجه زخمهاي جلدي از برگ من استفاده كنيد. از التهاب كليه و مثانه جلوگيري مي‏كنم.
اسم من بارهنگ است، به من بارتنگ هم مي‏گويند. عربي من لسان الحمل، يعني زبان گوسفند است، زيرا برگ نوع بزرگ من به آن شباهت دارد. در گيلان به خطاب مي‏كنند. من انواع و اقسام دارم و سه نوع آن در ايران مي‏رويد كه عبارتند ازز بارهنگ بزرگ بارهنگ كوچك و بارهنگ سر نيزه‏اي !سمت مورد استفاده من برگ، ريشه و ببذر من است، بااينكه گل من نوش ندارد معذلك زنبور عسل به آن علاقه داشته و عسلي كه پس از خوردن گرده گل من مي‏سازد، در اروپا به آب نبات بارهنگ معروف بوده و در آلمان آن را به اطفال مي‏دهند تا تندرستي آنها حفظ شده، و رشد و نمو كامل نمايند.
قسمتهاي مختلف من داراي صمغ لعاب و چند نوع عوامل دارويي است، در خاكستر من املاح سديم پتاسيم منيزيم و غيره به مقدار زياد ديده مي‏شود. برگ، ريشه و دانه‏هاي من اثر قابض و نرم كننده داشته و ضد ميكروب است. خون را تصفيه مي‏كنم، درمان بر نشيت مزمن و نزله‏هاي حاد مي‏باشم، حجاج ايراني كه براي زيارت خانه خدا به عربستان مي‏روند، در اثر بي مبالاتي و نوشيدن مايعات بسيار سرد، دچار سينه درد شده و مبتلا به سرفه سخت مي‏شوند. در سفرهاي متعددي كه همراه با كاروان پزشكي حج به عربستان نموده است، داروهاي متعددي را جهت معالجه سينه درد حجاج و همچنين درمان انفلو آنزاي مخصوصي كه از امراض بومي مدينه منوره است، همانا شربت بارهنگ مي‏باشد.
من التهابات معده و دستگاه ادرار را بر طرف مي‏كنم، درمان اسهال ساده و خوني هستم، براي ورم مخاط دهان، درد دندان و درد گوش مفيد بوده، از خونريزي سينه و پيدا شدن خون در خلط سينه جلوگيري مي‏كنم، و التهاب كليه و مثانه را فرو مي‏نشانم، اگر برگ تازه مرا چند ساعت در آب جوشيده بگذاريد و بعد در روي دمل و زخمهاي جلدي قرار دهيد، آنها را ضد عفوني كرده و از آلودگي و چرك كردن آنها جلوگيري مي‏نمايم. ضماد و كمپرس برگ من نيز به همين منظور نافع است، جوشانده ريشه گياه من كه با عسل شيرين شده باشد، جهت زخم دهان و ورم گلو سودمند مي‏باشد، براي معالجه جوش غرور و زخمهاي جلدي برگ مرا له كرده و بصورت بماليد، در صنعت داروسازي با آب برگ من كرمي مي‏سازند كه درمان قطعي جوشهاي صورت است، و براي درمان درد نيش زنبور دارويي بهتر از له شده برگهاي من نيست، و همچنين براي درمان زخمهاي اطراف بيني و زنخدان و گونه مي‏توان از برگ له شده من استفاده كرد. شستشوي چشم با جوشانده برگ من جهت معالجه پلك و ورم ملتحمه بسيار سودمند است.
جوشانده پنجاه تا صد گرم ريشه و برگ من در يك سطل آب و نوشيدن سه فنجان از آب صاف شده آن در بيني جهت بند آمدن خون دماغ تجويز مي‏شود. چكاندن اين آب صاف شده آن در گوش درد آن را تسكين مي‏دهد. مضمضه آن پيله دندان را باز مي‏كند. خوردن آن براي جلوگيري از خونريزي بواسير و زيادي خون عادت ماهانه زنان نافع است. برگهاي مرا با عدس بپزيد و براي معالجه تنگ نفس و سل و خونريزي سينه ميل نماييد. اين غذا براي درمان استسقا نيز سودمند مي‏باشد. پخته برگ من با عدس و سركه و كمي نمك براي معالجه اسهال خوني اثر بسيار دارد. حمول برگ من براي تسكين درد رحم به كار مي‏رود. ضماد برگ من با نمك بر روي جاي دندان سگ هار، از درد آن مي‏كاهد، ولي درمان قطعي آن نيست، و بايستي از واكسن ضد هاري استفاده شود. ضماد برگ من جهت معالجه سوختگي و زخمهاي خوره‏اي و بد خيم مفيد است. بذرمن كه در ايران بيشتر معالجه اسهال كهنه مصرف مي‏شود در همه حال داراي خواص برگ و ريشه من مي‏باشد، منتها اثر آن ضعيف‏تر است.
در صفحات شمال ايران عرقي از برگ من مي‏گيرند، يعني آن را مانند گلاب تقطير مي‏نمايد، نوشيدن آن عرق براي تقويت قواي ماسكه (نگاهدارنده غذا در معده) نظير ندارد و معالج اسهال نيز بوده، براي زخم معده و زخمهاي داخلي بسيار مفيد مي‏باشد، دانه‏هاي مرا به پرندگان خانگي مخصوصا قناري و مرغ بدهيد تا كمتر مريض شوند.
مبتلايان به اسهال كه باداروهاي ديگر، معالجه نمي‏شوند، بايستي از بوداده دانه‏هاي من مانند قاووت استفاده نمايند.
شستشوي زخم‏هاي چركي با جوشانده‏ي برگ آن نوع كه در گيلان رم حاج لك مي‏گويند بسيار مفيد است.
زبان خوراكيها جلد دوم دكتر غياث الدين جزايرى HyperLink  افزودن به يادداشتها


تصویر روز
 هرگاه فساد بر زمان و مردم جامعه حاكم باشد و كسي نسبت به ديگري حسن ظن نشان دهد، خويش را فريفته و در معرض هلاكت انداخته است
حضرت علي(ع)